Kredyt na mieszkanie

Posiadanie własnego domu czy mieszkania jest marzeniem wielu ludzi, zwłaszcza młodych, którzy pragnęliby założyć rodzinę „na swoim”. Niestety, mało kogo stać na to, by pozwolić sobie na zakup własnej nieruchomości, bez względu na to, czy ma to być mieszkanie nowe, czy pochodzące z rynku wtórnego. Na przeciw osobom, które posiadają już jakiś kapitał oraz w miarę wysokie zarobki wychodzą banki, proponując coraz korzystniejsze kredyty mieszkaniowe, czyli hipoteczne. Mimo że mogą one pokryć nawet sto procent wartości nieruchomości, to dużo łatwiej i na lepszych warunkach można uzyskać taki kredyt, posiadając już jakiś cząstkowy wkład własny. Decydując się na kredyt mieszkaniowy, trzeba liczyć się z tym, że jest to inwestycja, a raczej zobowiązanie finansowe, które będzie towarzyszyć kredytobiorcy średnio przez 30 lat, choć w pewnych przypadkach banki są w stanie przyznać taką pożyczkę na dłuższy okres czasu.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Górną granicą czasową przyznawania kredytu mieszkaniowego jest z reguły okres 50 lat. Taką formę wsparcia finansowego na zakup mieszkania można otrzymać niemal w każdym banku. Trzeba tylko posiadać wysoką zdolność kredytową i mieć świadomość tego, że banki na pewno sięgną po informację z BIK. Z powodu dużej konkurencji wśród banków kredyty mieszkaniowe są przyznawane na coraz bardziej elastycznych warunkach. Są indywidualnie dostosowywane do potrzeb i możliwości finansowych danego klienta. Wynika to również z tego, że kredyt hipoteczny są jedną z najważniejszych transakcji przeprowadzanych między bankiem a klientem.

Do wyboru kredytobiorcy należy także kwestia tego, w jakiej walucie ma być pobrany kredyt mieszkaniowy. Nie muszą to być bowiem jedynie polskie złotówki. Należy jednak pamiętać, że przy tak dużej perspektywie czasowej sytuacja na rynku walut może się bardzo nieoczekiwanie zmienić, niekoniecznie na korzyść klienta. Przed wyborem kredytu mieszkaniowego warto skonsultować się z doradcą finansowym, który pomoże zdecydować się na najkorzystniejszą w danym przypadku ofertę takiej pożyczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *